Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS: Ulga na start bardziej dostępna

 

16/08/2023

zus-duzy

Zwolnienie ze składek ZUS dla nowych przedsiębiorców już wkrótce ma być bardziej dostępne. Zgodnie z nową propozycją, zliberalizowane mają zostać przepisy dotyczące tzw. ulgi na start.

 



Przypomnijmy, iż w zeszłym miesiącu do Sejmu trafiła kolejna ustawa deregulacyjna. Poprzedni tego typu akt prawny, który wszedł w życie już w lipcu tego roku, wprowadził m.in. większą dostępność działalności nierejestrowanej, podwyższył kwoty wolne od podatku oraz obniżył podatek od najmu.

Celem drugiej ustawy deregulacyjnej, która właśnie jest procedowana w Sejmie, ma być zniesienie kolejnych barier w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. O niektórych z nich pisaliśmy już w poprzednich artykułach tj. m.in. zniesienie limitu czasowego w przypadku opłacania składek ZUS od dochodu czy też poszerzenie kręgu osób, które mogą korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Kolejna zmiana, którą przynosi nowa ustawa deregulacyjna, dotyczyć będzie przepisów odnoszących się do tzw. ulgi na start. Przypomnijmy, że wprowadzona w 2018 roku ulga polega na 6-miesięcznym zwolnieniu ze składek ZUS, dla osób, które zakładają nową działalność gospodarczą.

Zgodnie z aktualnymi przepisami, nowy przedsiębiorca przez pierwsze pół roku zwolniony jest z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, tj. składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, wypadkowej oraz składki na Fundusz Pracy. Szczegóły tego zwolnienia omawialiśmy w tym artykule.

Obowiązujące obecnie przepisy ograniczają jednak stosowanie ulgi na start jedynie do tych osób, które podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy lub podejmują ją ponownie, lecz po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

Przepisy nowej ustawy deregulacyjnej mają istotnie zmienić to właśnie ograniczenie, skracając okres karencji z obecnych 60 do zaledwie 24 miesięcy. W uzasadnieniu do ustawy możemy przeczytać, iż:

"Ulga na start jest bardzo dobrym instrumentem, który zachęcać ma do podejmowania działalności zarobkowej. Pożądane jest zatem rozszerzanie jego zakresu i ograniczanie negatywnych przesłanek uniemożliwiających skorzystanie z niego. Konieczność zachowania wskazanego wyżej 60-miesięcznego okresu karencji jest zbyt daleko idącym ograniczeniem, które w takim wymiarze nie zabezpiecza w jakiś nadzwyczajny sposób interesów finansowych Państwa. Dlatego w pełni zasadne jest skrócenie tego okresu do 24 miesięcy."

Po wejściu nowych przepisów w życie, za "nową" działalność gospodarczą uważać się będzie zatem każdą działalność, która została założona lub odwieszona po upływie zaledwie 2 lat od momentu zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności. W takim przypadku przedsiębiorcy każdorazowo przysługiwać będą preferencje wynikające z ulgi na start.

Nowe przepisy, ułatwiające możliwość skorzystania z ulgi, mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku. Pełna treść nowych przepisów dostępna jest na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Nowe środki na wsparcie małych firm
  Nowa składka zdrowotna: ryczałt dla wszystkich
  Faktury na nowych zasadach
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?